Menu

Nasiona kwiatów jednorocznych – jak zbierać, przechowywać i wysiewać?

29 marca 2015 - Nasiona
Nasiona kwiatów jednorocznych – jak zbierać, przechowywać i wysiewać?

Samodzielne zbieranie nasion to sposób na oszczędności, ale również niepowtarzalne aranżacje ogrodu. Aspekt finansowy jest szczególnie ważny w przypadku kwiatów jednorocznych, jednak z łatwością można uzyskać nasiona tych roślin, które po odpowiednim przechowaniu przez zimę będą gotowe do wysiania wiosną. Wybór roślin jednorocznych jest bardzo duży i każdy ogrodnik z pewnością znajdzie gatunek odpowiadający warunkom panującym w ogrodzie i komponujący się z pozostałymi kwiatami.

Wybór kwiatów

Podczas wzrostu roślin warto na bieżąco eliminować te, które posiadają inne, niepasujące do swojego gatunku cechy zewnętrzne lub zdradzają oznaki choroby. Pozwoli to uzyskać ładne i zdrowe rośliny w kolejnym roku.

Nasiona zbieramy tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Najłatwiej rozpoznać to po szypułkach, które powinny mieć brązowy kolor i przy potrząsaniu wydawać charakterystyczny dźwięk.

Zbiór nasion

Nasiona zbieramy wyłącznie w dni suche – unikanie wilgoci pochodzącej z deszczu, porannej rosy czy podlewania jest konieczne aby zapobiec gniciu czy pleśnieniu. Zebrane nasiona należy delikatnie oczyścić z zanieczyszczeń i pozostawić na kilka tygodni w ciepłym i suchym miejscu. Najlepsze do tego celu będzie tekturowe pudełko lub talerzyk, które zapewnią dostęp powietrza; niedopuszczalne jest umieszczanie nasion w foliowych torebkach bezpośrednio po zbiorze.

Przechowywanie

Najlepszym sposobem jest umieszczenie nasion w papierowych kopertach lub woreczkach. Warto odpowiednio je opisać, by uniknąć pomyłek podczas wiosennego wysiewu. Tak przygotowane nasiona powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Wysiew roślin jednorocznych

Odpowiednio zebrane i przechowane nasiona z powodzeniem mogą być użyte wiosną. Metoda wysiewu do gruntów to, obok korzystania z rozsad, jeden ze sposobów postępowania z roślinami jednorocznymi. Nie warto żałować nasion, gdyż zawsze trzeba liczyć się z ewentualnością, że część z nich nie wzejdzie. Rośliny jednoroczne często są uzupełnieniem dla stałych elementów ogrodu – sprawdzają się przy wzbogacaniu rabat bylinowych, mogą też występować w roli wypełniacza, gdy rośliny wieloletnie są już w gorszej kondycji.

W zależności od planowanej kompozycji nasiona możemy wysiewać rzędowo lub rzutowo. W przypadku dużych nasion (na przykład słonecznika, nasturcji, fasoli ozdobnej) umieszcza się je po kilka sztuk w odstępie co 20-50 cm.

Już na etapie kiełkowania należy pamiętać o selekcji roślin – usuwać słabsze i, przy zachowaniu odpowiedniego ostępu między roślinami, zostawiać najdorodniejsze. Będzie to punktem wyjścia do kolejnych cyklicznych prac związanych ze zbiorem nasion.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *