Menu

Wiosenne prace w ogrodzie

31 marca 2015 - Ogrodnictwo
Wiosenne prace w ogrodzie

Pierwsze cieplejsze dni roku stanowią często początek prac ogrodniczych. Wiosna to najważniejsza pora roku dla ogrodników, bo poczynione wówczas przygotowania zaważą na wyglądzie całości i rozwoju roślin w kolejnych miesiącach. Prac jest naprawdę sporo, dlatego warto mieć świadomość najdogodniejszych terminów i szczegółowo zaplanować działania.

1. Zdejmowanie osłon bylin

Kiedy tylko temperatury osiągają wartości dodatnie, można zrezygnować z osłony założonej jesienią dla ochrony roślin. Wskazane jest jednak usuwanie ochrony w pochmurny dzień – zapobiegnie to zniszczeniu delikatnych liści przez słońce. Konieczne są również drobne prace porządkowe – torf i korę można wykorzystać jako ściółkę, ale liście i gałęzie drzew iglastych powinny zostać usunięte i przeznaczone na kompost.

2. Rozsady roślin

Rozsady uzyskamy, gdy odpowiednio wcześnie wysiejemy do skrzynek nasiona kwiatów. Optymalny czas to koniec marca i początek kwietnia, co pozwoli roślinom odpowiednio wyrosnąć.

Przed posadzeniem w ogrodzie konieczne jest zahartowanie rozsady przez wystawianie jej na kilka godzin dziennie lub umożliwienie dopływu chłodniejszego powietrza do pomieszczenia, w którym rosną. Pomaga to roślinom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych. Tak przygotowana rozsada może naleźć się w ogrodzie – pod koniec kwietnia można już posadzić takie rośliny jak: lewkonia, bratki, niezapominajki czy stokrotki, z pozostałymi lepiej poczekać do połowy maja.

3. Wysiew nasion

Każdy gatunek roślin powinien być wysiewany w odpowiednim dla niego okresie. Pierwsze wysiewy można przeprowadzać już na przełomie marca i kwietnia – dotyczy to na przykład nasion czarnuszki, gipsówki, nagietków. Nieco później, bo w połowie kwietnia sieje się godecje, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, słoneczniki, smagliczki, ślazówki i wilce. Pierwsza połowa maja to czas odpowiedni dla dimorfoteków, łubinów, powoi, nasturcji, natomiast najdłużej należy poczekać z wysiewem na rozsadnik roślin dwuletnich i bylin.

4. Sadzenie cebul, bulw i karp

Podobnie jak w przypadku innych roślin w zależności od gatunku sadzenie powinno być przewidziane w odpowiednim czasie. Oto niektóre z takich roślin:

– babiany, błonczatki, galtonie, krokosmie, lilie, mieczyki, śniedki, tygrysówki, zawilce wieńcowate – powinny być sadzone od połowy kwietnia,

– pierwsza połowa maja to czas odpowiedni dla begonii bulwiastych, eukomisów, sprekeliów, – w drugiej połowie maja warto zaplanować sadzenie dalii i pacioreczników.

5. Rozmnażanie bylin

To kolejna praca, którą należy rozplanować w czasie, gdyż różne rośliny rozmnaża się w różnych okresach:

– od końca marca aż do połowy maja: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, krwawniki, kukliki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, zawciągi, żagwiny. W przypadku tych roślin rozmnażania dokonuje się przez podział,

– maj to okres rozmnażania bylin – między innymi: astrów jesiennych, pysznogłówków, rozchodników, słoneczników, trzykrotek, złocieni.

Dobrze zaplanowane prace w ogrodzie to gwarancja optymalnego efektu, na którym zależy każdemu miłośnikowi roślin. Duży wybór gatunków to możliwość rozłożenia prac na cały wiosenny okres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *